Ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Współczesne ogrzewanie podłogowe to system, który zapewnia nie tylko równomiernie rozłożone ciepło, ale także stanowi kluczowy element w budownictwie skoncentrowanym na efektywności energetycznej. Korzystając z zaawansowanych technologii, ogrzewanie podłogowe transformuje tradycyjne podejście do ogrzewania domów, zapewniając użytkownikom komfort i redukcję kosztów eksploatacyjnych.
Ogrzewanie podłogowe w skrócie to grzejnik z rur grzewczych zatopionych w wylewce betonowej. Razem stanowią płytę grzewczą, która jest odizolowana od betonu warstwą styropianu i folią przeciwwilgociową. Sieć grzewcza jest oparta na poszczególnych pętlach podłączonych do kolektora zbiorczego – rozdzielacza.
Odległości pomiędzy poszczególnymi rurami wynikają z projektu ogrzewania podłogowego i
wpływają na temperaturę powierzchni podłogi oraz wielkość jednostkowego strumienia ciepła
przenikającego do pomieszczenia. Odległości te mieszczą się w przedziale od 10 do 30 cm.

Główne aspekty planowania systemu ogrzewania podłogowego:

  • Wybór materiałów: Decydując o materiale na wykończenie podłogowe, preferowane są opcje takie jak ceramika (np. płytki gresowe) czy specjalne parkiety drewniane, których oporność cieplna jest niska.
  • Technologie podkładu: Wybór między jastrychem cementowym a anhydrytowym wpływa na właściwości akumulacyjne i reakcję na zmiany temperatury, co ma bezpośredni wpływ na wydajność systemu grzewczego.
  • Układanie rur: Precyzyjne rozmieszczenie rur grzewczych, które są przymocowane do izolacji za pomocą specjalnych klamer lub mat, jest kluczowe dla równomiernego rozprowadzenia ciepła w pomieszczeniu.

 

Ogrzewanie podłogowe instalacja w budynku

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie wymaga budowy tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Zamiast rur w warstwie jastrychu montuje się elektryczne przewody grzewcze, często w postaci specjalnych mat. Część systemów pozwala także na montaż mat tuż pod warstwą wykończeniową podłogi, przez co wykorzystywane są one podczas modernizacji starszych budynków.
Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem zapewniającym niskie koszty inwestycyjne, jednak wysokie koszty eksploatacyjne. Można je zredukować poprzez inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna umożliwiająca całkowite pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną do celów grzewczych w większości przypadków musiałaby posiadać wysoką moc, a co za tym idzie, wymagałaby wyższych nakładów inwestycyjnych i dużego zapotrzebowania na przestrzeń montażową.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Szacuje się, że wodne ogrzewanie podłogowe wymaga wyższych kosztów inwestycyjnych niż ogrzewanie grzejnikowe. Różnica nie jest jednak znacząca i mieści się w zakresie od 10 do 30%.

 

rozłożenie ogrzewania podłogowego w budynku mieszkalnym

Zalety systemu ogrzewania podłogowego:

  • Zapewnia gradient temperatury zgodny z naturalnymi preferencjami cieplnymi ludzkiego ciała, co przekłada się na optymalny komfort.
  • Ułatwia aranżację wnętrz, eliminując konieczność uwzględniania tradycyjnych grzejników, co z kolei zwiększa możliwości estetyczne i funkcjonalne pomieszczeń.
  • W połączeniu z odpowiednimi systemami grzewczymi, jak pompy ciepła, osiąga wysoką efektywność, redukując bieżące koszty eksploatacji.

Nie bez znaczenia jest także to, że współczesne urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne, najbardziej optymalnie pracują właśnie z instalacją ogrzewania podłogowego.
Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, którego temperatura zasilania najczęściej nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura czynnika grzewczego zasilającego układ, tym wyższy jest współczynnik efektywności pompy ciepła, tzw. COP . Przy tej samej temperaturze zewnętrznej, dla parametru (zasilanie/powrót) 55/45oC współczynnik COP będzie o około 35% niższy względem parametru 35/28 stopni Celsjusza. Wpływa to na znaczną różnicę w kosztach ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w eksploatacji.

Sterowanie systemem ogrzewania podłogowego:

Zaawansowane systemy sterowania, takie jak regulatory pogodowe, pozwalają na dostosowanie temperatury zasilania do warunków zewnętrznych, co przekłada się na optymalizację kosztów oraz komfort użytkowania.

 

Podsumowanie

Wybierając ogrzewanie podłogowe, zarówno w wersji wodnej, jak i elektrycznej, decydujemy się na system zapewniający równomierny rozkład ciepła, większy komfort i lepszą efektywność energetyczną. To rozwiązanie, które przy odpowiednim projektowaniu i wykonaniu, przynosi korzyści na wielu płaszczyznach – od komfortu użytkowania po efektywność kosztową.